Dünya Bankı

​Dünya Bankı Cənubi Qafqaz regionu üzrə yeni direktor təyin edib
Maliyyə

​Dünya Bankı Cənubi Qafqaz regionu üzrə yeni direktor təyin edib

  • 07 sentyabr, 2015
  • 13:00
Samir Şərifov: G20 çərçivəsində dünya iqtisadiyyatının idarə olunmasına dair səmərəli fikir mübadiləsi aparılıb
Biznes

Samir Şərifov: G20 çərçivəsində dünya iqtisadiyyatının idarə olunmasına dair səmərəli fikir mübadiləsi aparılıb

  • 05 sentyabr, 2015
  • 15:23
Elmar Məmmədyarov Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının baş direktoru ilə görüşüb
Xarici siyasət

Elmar Məmmədyarov Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının baş direktoru ilə görüşüb

  • 03 sentyabr, 2015
  • 10:00
Azərbaycanlı nazir G20 dövlətlərinin toplantısında çıxış edəcək
Xarici siyasət

Azərbaycanlı nazir "G20" dövlətlərinin toplantısında çıxış edəcək

  • 03 sentyabr, 2015
  • 06:20
​Avstriya şirkəti Nabukkodan imtinaya görə Türkiyəni məhkəməyə verir
Energetika

​Avstriya şirkəti "Nabukko"dan imtinaya görə Türkiyəni məhkəməyə verir

  • 30 avqust, 2015
  • 12:23
​Bakı-Böyük Kəsik dəmir yolu boyunca Gəncəyə qədər yarımstansiyalar tam hazırdır
İnfrastruktur

​Bakı-Böyük Kəsik dəmir yolu boyunca Gəncəyə qədər yarımstansiyalar tam hazırdır

  • 26 avqust, 2015
  • 10:42
AŞPA məruzəçisinin Azərbaycana səfəri başlayıb
Xarici siyasət

AŞPA məruzəçisinin Azərbaycana səfəri başlayıb

  • 24 avqust, 2015
  • 07:56
​Böyük Bakının Regional İnkişaf Planına rəhbər axtarılır
İnfrastruktur

​Böyük Bakının Regional İnkişaf Planına rəhbər axtarılır

  • 24 avqust, 2015
  • 07:30
AŞ PA məruzəçisi Azərbaycana səfər edəcək
Xarici siyasət

AŞ PA məruzəçisi Azərbaycana səfər edəcək

  • 20 avqust, 2015
  • 11:05
​IFC Access Banka 25 mln. dollar ayırıb
Maliyyə

​IFC "Access Bank"a 25 mln. dollar ayırıb

  • 17 avqust, 2015
  • 13:07
“Azərsu” ASC bir sıra şəhərlərdə su və kanalizasiya infrastrukturunun qurulması işlərinə başlayıb
İnfrastruktur Foto

“Azərsu” ASC bir sıra şəhərlərdə su və kanalizasiya infrastrukturunun qurulması işlərinə başlayıb

  • 24 iyul, 2015
  • 14:26
​Dünya Bankı Azərbaycanla gələcək tərəfdaşlıq planını açıqlayıb
Maliyyə

​Dünya Bankı Azərbaycanla gələcək tərəfdaşlıq planını açıqlayıb

  • 22 iyul, 2015
  • 06:53
​Saxo Bank: FES-in uçot dərəcəsini artırması inkişafda olan ölkələrə mənfi təsir edəcək
Maliyyə

​"Saxo Bank": FES-in uçot dərəcəsini artırması inkişafda olan ölkələrə mənfi təsir edəcək

  • 16 iyul, 2015
  • 12:43
​IFC Azərbaycanda lizinq şirkətinə 3 mln. dollar ayırıb
Maliyyə

​IFC Azərbaycanda lizinq şirkətinə 3 mln. dollar ayırıb

  • 16 iyul, 2015
  • 09:14
​Daşınmaz əmlakın təkrar qeydiyyatında yeni onlayn xidmətləri tətbiq ediləcək
İnfrastruktur

​Daşınmaz əmlakın təkrar qeydiyyatında yeni onlayn xidmətləri tətbiq ediləcək

  • 15 iyul, 2015
  • 06:56
​Samir Şərifov: Qeyri-münbit iqtisadi fonda ölkə iqtisadiyyatının nail olduğu makroiqtisadi göstəricilər təqdirəlayiq
Maliyyə

​Samir Şərifov: Qeyri-münbit iqtisadi fonda ölkə iqtisadiyyatının nail olduğu makroiqtisadi göstəricilər təqdirəlayiq

  • 13 iyul, 2015
  • 18:50
1 ... 173 174 175 176 177 ... 181
Dünya Bankı: qlobal missiya, strukturu, maliyyələşdirmə istiqamətləri və Azərbaycanla tərəfdaşlıq

Dünya Bankı (World Bank) — qlobal miqyasda yoxsulluğun azaldılması, inkişaf etməkdə olan ölkələrə uzunmüddətli maliyyə və texniki dəstəyin göstərilməsi, eləcə də dayanıqlı iqtisadi artımın təmin edilməsi məqsədilə fəaliyyət göstərən dünyanın ən iri və nüfuzlu beynəlxalq maliyyə institutlarından biridir. İkinci Dünya müharibəsindən sonra təsis edilmiş bu təşkilat qlobal iqtisadiyyatın tənzimlənməsində və dövlətlərin inkişaf strategiyalarının həyata keçirilməsində mühüm rol oynayır. Aşağıda Dünya Bankının yaranma tarixi, strukturu, əsas fəaliyyət istiqamətləri və Azərbaycanla tərəfdaşlığı haqqında ən ətraflı məlumat təqdim olunur.

1. Giriş: Yaranma tarixi və əsas məqsədləri

Dünya Bankı 1944-cü ildə Birləşmiş Ştatların Breton-Vuds şəhərində keçirilən konfransda təsis edilmişdir (rəsmi fəaliyyətə 1945-ci ildə başlamışdır):

İki əsas hədəf: Dünya Bankının qлобал səviyyədə qarşıya qoyduğu iki əsas strateji məqsədi mövcuddur — ekstremal yoxsulluğun aradan qaldırılması (gündəlik gəliri müəyyən həddən aşağı olan insanların sayının minimuma endirilməsi) və rifahın ümumi paylaşılması (hər bir ölkədə əhalinin aşağı gəlirli təbəqələrinin rifahının artırılması).

BMT sistemi ilə əlaqə: Təşkilat Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) ixtisaslaşmış qurumlarından biridir, lakin müstəqil maliyyə və idarəetmə strukturuna malikdir.

2. Dünya Bankı qrupunun strukturu

Dünya Bankı tək bir qurum deyil, əsasən beş yaxın əməkdaşlıq edən təşkilatı özündə birləşdirən Dünya Bankı Qrupundan (World Bank Group) ibarətdir:

Beynəlxalq Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (IBRD): Orta gəlirli və kredit qabiliyyəti olan aşağı gəlirli inkişaf etməkdə olan ölkələrə kreditlər və maliyyə xidmətləri təqdim edir.

Beynəlxalq İnkişaf Assosiasiyası (IDA): Dünyanın ən kasıb ölkələrinə çox aşağı faizli (və ya güzəştli) kreditlər və qrantlar verir.

Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası (IFC): İnkişaf etməkdə olan ölkələrdə özəl sektorun inkişafına sərmayə yatırır və dəstək göstərir.

Çoxtərəfli İnvestisiyalara Zəmanət Agentliyi (MIGA): Xarici investorların qeyri-kommersiya risklərindən (məsələn, siyasi risklərdən) qorunması üçün sığorta və zəmanətlər təqdim edir.

İnvestisiya Mübahisələrinin Həlli üzrə Beynəlxalq Mərkəz (ICSID): Ölkələr və xarici investorlar arasındakı mübahisələrin həlli üçün arbitraj mexanizmləri təmin edir.

3. Fəaliyyət istiqamətləri və layihələr

Dünya Bankı üzv dövlətlərə genişspektrli layihələrin həyata keçirilməsində dəstək olur:

İnfrastruktur və enerji: Yol şəbəkələrinin, su təchizatı sistemlərinin, nəqliyyat dəhlizlərinin və enerji layihələrinin tikintisi və modernləşdirilməsi.

Sosial sektorlar: Təhsil, səhiyyə, sosial müdafiə sistemlərinin təkmilləşdirilməsi və insan kapitalının inkişafı.

İqlim dəyişikliyi və dayanıqlılıq: Yaşıl iqtisadiyyata keçid, ekoloji layihələr, təbii fəlakət risklərinin idarə edilməsi və kənd təsərrüfatının modernləşdirilməsi.

4. Azərbaycan və Dünya Bankı tərəfdaşlığı

Azərbaycan Respublikası Dünya Bankına 1992-ci ildən üzv qəbul edilmişdir:

Maliyyə və texniki dəstək: Ötən illər ərzində Dünya Bankı Azərbaycanda yol infrastrukturu, su təchizatı, qazlaşdırma, təhsil, səhiyyə və KOB (kiçik və orta biznes) sektorunun inkişafı istiqamətində milyardlarla dollar dəyərində layihələrə kreditlər və texniki yardım göstərmişdir.

İslahatların dəstəklənməsi: Ölkədə biznes mühitinin yaxşılaşdırılması, institusional islahatlar və qeyri-neft sektorunun şaxələndirilməsi sahəsində birgə strateji proqramlar həyata keçirilir.